|
MOJ IZBOR FOTOGRAFIJA - GRADOVI
Moje impresije...
Gradovi
Mora Planine
Manastiri Reportaže
Gradovi kao večna insparacija... Arhitektonske
forme koje pobuđuju znatiželjne poglede posmatrača...
Klikom na određenu fotografiju dobićete njen prikaz u većoj
rezeluciji.
Solun je grad sa 740.000 stanovnika, glavni je grad severne Grčke i cele regije - egejske Makedonije, kao i kulturni, prosvetni, industrijski, finansijski i administrativni centar ovog dela zemlje. Razvio se u zaleđu poluostrva Halkidiki, u prostranom solunskom polju, u severoistočnom delu Solunskog zaliva.
U fizionomiji grada jasno mogu da se uoče dve velike oblasti. To su Ano Poli, viši deo grada na strmom području, i Kato Poli, niži deo grada koji se pruža ka istoku, do luke. Kroz Solun prolazi nekada najvažniji put Via Egnatia, koji je vekovima povezivao istok i zapad i to je, ujedno, i glavna ulica grada. Severoistočno od višeg dela grada nalazi se i turistički vrlo važna oblast grada - Espano Poli. Ovde se nalaze ostaci nekadaših rimskih zidina, iza kojih uske uličice vode do kule, to jest, tvrđave Kastra.
Solun je osnovan u 4. veku pre nove ere. Ime je dobio po Tesaloniki, sestri kralja Aleksandra Makedonskog. Istoriju ovog grada obeležile su sve velike civilizacije koje su se smenjivale na prostoru
Evrope - Rimljani, Vizantija, Otomansko carstvo... Godine 1917. grad je stradao u velikom požaru. Posle ove velike katastrofe grad je izgrađen po novom planu.
Od spomenika iz rimskog perioda ističu se Galerijev slavoluk i Rotonda. Galerijev slavoluk, poznat kao Kamara, sagrađen je početkom 4.veka, nakon pobede imperatora Galerija Maksimilijana u Aziji i deo je velike serije građevina - Galerijeva palata i Hipodromion (trkalište za konje), kao i imperatorov Mauzolej.
Rotonda predstavlja najstariji spomenik u gradu. To je kružna građevina, po svojoj arhitekturi jedinstvena u Grčkoj.
Za vreme vladavine Teodosija Velikog, Rotonda je preobraćena u crkvu, a za vreme turske vladavine u džamiju. Danas je Rotonda crkva posvećena svetom Đorđu, dekorisana mozaicima sa zlatnom pozadinom i prelepim freskama.
S obzirom na to da je u vizantijskom periodu imao 565 crkava, slobodno se može reći da je Solun jedan veliki vizantijski muzej. Između savremenih građevina nalaze se izvanredno očuvane crkve sa jedinstvenim zidnim freskama i retko lepim mozaicima. Danas je očuvano dvadesetak, kao što su Crkva svete Sofije, Crkva Bogorodice Halkein, Crkva sv. Apostola, Manastir Vlatadon sa crkvom Sotirovog Preobraženja, a svakako najznačajnija je Crkva svetog Dimitrija, zaštitnika Soluna.
Svakako prepoznatljivi simbol Soluna je Bela kula, koja je jedina preostala od stare tvrđave na obali zaliva. Ova kružna zgrada je sagrađena u 15. veku (oko 1430.godine). Visoka je 37 metara. Nekada je korišćena kao zatvor za muslimanske vojnike. Nakon velikog pokolja koji se ovde odigrao, kula je promenila naziv u "krvavu kulu". Ovakav naziv je nosila sve do 19. veka, kada je eksterijer zgrade prefarban u belo (na grčkom Lefkos Pirgos).
U Solunu se nalazi čak 25 muzeja od kojih su najvažniji Arheološki,
Etnografski i Rotonda.
izvor: Travel Magazine
Zagreb je glavni grad Republike Hrvatske, i najveći grad u Hrvatskoj po broju stanovnika. Istorijski gledano, Zagreb je izrastao iz dva naselja na susednim brdima, Gradeca i Kaptola, koji čine jezgro današnjeg Zagreba, njegov Stari grad.
Zagreb, kao grad sa oko 750.000 stanovnika, danas predstavlja administrativno, ekonomsko, naučno i kulturno srce Hrvatske. Iako je Zagreb grad na Balkanu, Stari i Novi grad smatraju se delimično spomenicima kulture i sačuvali su do danas ugođaj srednjovekovlja i baroka.
izvor: Vikipedija
Sve fotografije koje su ovde prikazane
su moja autorska dela i njihovo javno objavljivanje i
prikazivanje bez moje pisane saglasnosti podleže zakonu o zaštiti autorskih prava.
Ukoliko želite da dobijete željenu fotografiju u punoj
rezoluciji možete me kontaktirati putem e-pošte.
|
|