MOJ BLOG

Ovaj moj Internet dnevnik rešio sam da realizujem suprotno svim bloggerskim principima u okviru moje Internet prezentacije. Dakle neće biti RSS feedova, online komentara i sličnih zanimacija za pasionirane čitače blogova pa ukoliko želite da ga povremeno vidite ili ostavite komentar ubacite ga u svoju Favorites listu... pa navratite... Inače, reg Blog je nastala (davne) 1999. godine kada je Peter Merholc rastavio reč weblog na we blog ("mi blogujemo"). Označava web publikaciju koja se uglavnom sastoji od periodičnih tekstova, svrstanih hronološki. Forma je pogodna zbog jednostavnosti i dijaloga sa čitaocima. To su ujedno i glavni razlozi za veliku popularnost koju su blogovi stekli u poslednje vreme. Blog servisi koje obavezno treba posetiti su Blogger, Moj Blog i Blog92.

Dodaj ovu stranicu u listu tvojih favorita!

 

TEME

Društvo:  Filmski susreti   Polazak u školu

Kultura:  Žudnja za životom

 

 

25.09.2007.
Zimnica
Tema: Društvo
Srpski Narod je krenuo da priprema zimnicu. Ovaj važan događaj u godišnjem životnom ciklusu (skoro)svakog Srbina a bogami i Srpkinje kalendarski pada nekako uvek krajem septembra. Sve počinje sa sumanutom potragom za pravim paprikama po okolnim pijacama gde se iste kupuju na komad (za one koji vole da sve u životu drže pod kontrolom) ili na džakove (za one koji vole avanturu). Zatim sledi traženje recepata po starim sveskama koje se po pravilu uvek negde zagube baš u vreme pripreme zimnice. Zbog toga prave domaćiće pribegavaju oprobanoj metodi nazvanoj "pitaj komšinicu"... Komšinice su uvek upućene u pravo stanje stvari, ili bar znaju koga dalje da pitaju. Neke žene recepte za pravljenje zimnice ljubomorno čuvaju tako da onima koje već nemaju svoj obično daju neku okrnjenu verziju! Nakon nabavke recepata sledi dogovor sa ostalim Srbima koji žive u okolini oko zajedničkog potpaljivanja kubeta (priručne peći na drva za specijalne dvorišne aktivnosti). Na red zatim dolazi pečenje i čišćenje i cepkanje paprika koje se zatim ni krive ni dužne ubacuju u veliku šerpu na dalju proceduru, uz obavezno mešanje muških potomaka slavnog srpkog imena. Uz ovu fazu pripreme obično ide i rakija (za muškinje) i turska kafa (za muškinje i ženskinje), kao i priča o vremenu, nemanju i ostalim nepogodama koje napadaju Srbe baš septembra kada i deca kreću u školu. Nakon što se sve lepo pripremi i "odvugne" sledi pakovanje u tegle koje su predhodno sterilisane korišćenjem prastarih metoda vračeva sa ovih vilajeta. Ovako pripremljen ajvar uz ostale komponente zimnice i kiseo kupus koji sledi kasnije počinje da se jede sa dolaskom prvih slava...

Ajvar (od turske reči havyar, slana ikra) je specijalna vrsta salate, napravljena od crvene paprike. Ajvar je jedan od najukusnijih specijaliteta i najvećih tajni Balkanske kuhinje, poreklom je verovatno iz Srbije ili Makedonije. To je specijalitet pripremljen na tradicionalan način. Priprema se ručno u otvorenim šerpama na šporetu na drva. Prilikom pripreme ajvara, paprike se ispeku, pažljivo oljušte, ocede i usitne. Pre serviranja obično se doda malo sitno iseckanog, posoljenog belog luka. Služi se uz razne vrste mesa, a posebno dobro ide uz roštilj. Koristi se kao dodatak mnogim jelima. Pravi se krajem leta, kada je puna sezona paprike, posebno se priprema i koristi cele godine. Ajvar se pravi i od ljutih i od slatkih paprika.
izvor: Vikipedija

Ajvar od pečenih paprika
Sastojci:
100 kom. crvenih paprika (onih mesnatih), 400 ml ulja, 2-3 kašike vinskog sirćeta (može i obično), so (po ukusu)
Od ove količine dobiju se 13 teglica od po 1 kg ajvara.

Priprema:
Paprike oprati, izbrisati i ispeći. Pri pečenju ih okretati tj. voditi računa da budu sa svih strana dobro pečene. Pečene paprike staviti u metalni sud s poklopcem, da bi se naparile i lakše oljuštile. Ostaviti ih da se ohlade, oljuštiti ih, izvaditi seme, odstraniti peteljku staviti u džakčić (od luka ili krompira) i zakačiti na neko mesto, da se do narednog dana cede. Ako se ostave (zakače) u kući, ispod njih postaviti neku posudu za tečnnost koja se iz njih cedi. Samleti ih na mašini za meso, staviti u veću, širu šerpu koju predhodno s malo ulja podmazati. Gore navedennu količinu ulja dobro zagrejati, preliti preko mlevenih paprika i ostaviti 15 min. poklopljene da stoje. Posle tog vremena staviti šerpu na šporet i krenuti s kuvanjem – prženjem ajvara. Ajvar se kuva – prži na jakoj temperaturi uz uzastopno mešanje oko dva i po sata od momenta kada proključa. Povlačenjem velike drvene kašike kroz ajvar, mora da se ocrta put što je dokaz da je ajvar gotov. Kada je gotov, pomeri se sa vatre – šporeta, doda sirće i so, dobro promeša i tako vruć sipa u vruće, sterilisane tegle (na 100 °C oko 30 min. u rerni). Pri punjenju voditi računa da ostane oko 1 cm. do vrha prazno. Vratiti tegle u zagrejanu (100 °C) rernu još dva sata, izvaditi, po površini sipati malo ulja, zatvoriti sterilisanim hermetičkim ili drugim zatvaračima, dobro uviti u neku tkaninu (ćebe) i ostaviti do narednog dana. Sledećeg dana ajvar ostaviti na suvo, mračno mesto do upotrebe.




Ajvar...

 

 

17.09.2007.
Sindikalne sportske igre
Tema: Društvo
Ovog vikenda održane su prve sportske igre mog granskog sindikata. Učestvovao sam na njima kao oficijelni fotograf ispred moje podružnice, što znači da nisam morao da trčim već samo da se prepostim uživanju. Igre su održane u mestu Brzeće, u podnožju Kopaonika. Sve je bilo lepo organizovano, a stigli smo čak i da uživamo u prirodi i čistom vazduhu. Kopaonik izuzetno lepo izgleda i u kasno leto kada vremenske prilike nisu onako surove kao zimi. Lepo iskustvo je bilo provozati se žičarom Bela reka. Puno je drugačije nego sa skijama... Lica sindikalnih funkcionera su tokom ovih sportskih igara bila svo vreme ozarena, a moram da primetim da su oni jedini nosili odela. Ta činjenica je došla do izražaja na završnoj (svečanoj) večeri, jer mi ostali obučeni u trenerice nismo imali nikakve šanse. To veče je bilo stvarno izuzetno. Sala hotela Junior je bila lepo uređena a muzička podloga vrlo efektna. Moja ekipa je bila smeštena u apartmanima Kopaonik u sobama vrlo problematičnog kvaliteta sa po četiri "mesta" za spavanje u krevetima koji su bili tako namešteni kao da je neko malopre spavao u njima. Terasa hotela je bila za razliku od soba pravo mesto za uživanje. Pogled na okolna uzvišenja, šume... Predivno, naročito po ovako sunčanom vremenu kakvo je bilo ovih dana. Iznenadio me je kvalitet kafe koji su tamo služili a i hrana je bila sasvim pristojna. Pohvala osoblju! Sve u svemu, lep izlet. Samo da je put do Kopaonika malo bolji, ne zbog nas, jer smo na stalno mučenje i dovijanje navikli već zbog stranih turista koje valjda pokušavamo da dovedemo do nas... 

Brzeće

Naselje Brzeće se nalazi na nadmorskoj visini od 1.170 metara. Stanovnici ovog naselja se pretežno bave stočarstvom i voćarstvom, a u poslednje vreme sve veći značaj pridaju seoskom turizmu. Kroz selo protiče Brzećka reka sa nekoliko vodenica - potočara. U blizini Brzeća, na putu za Kopaonik, u samom nacionalnom parku je svetilište Metodije iz trećeg veka. Hoteli i vile u kojima odsedaju gosti nalaze se na nekih kilometar-dva od samog sela Brzeće. Najreprezentativniji hotel je "Junior", a tu je i "Ozon". U centru turističkog naselja Brzeće nalazi se i žičara.




Hotel Junior u Brzeću...

Pogled sa terase hotela Kopaonik...

Party...

 

 

Pošaljite komentar     Pregled komentara

 

 

moj blog...

tehnomanija

moji favoriti...

moja kuhinja...

moja putovanja...

moje fotografije...

moj omiljeni strani jezik - nemački...

 

BLOG adresar meni interesantnih ličnosti:

Blog - Saša Ilić...
Saša Ilić

moj brat

Blog - Ana Ivanović...
Ana Ivanović

teniserka


Biljana Srbljanović

umetnica

 

 

 

 


 

[ Početna ]  [ Biografija ]  [ Projekti ]  [ Slobodno vreme ]  [ Kontakt ]

Moj blog | Tehnomanija | Moji favoriti | Moj izbor fotografija
Putovanja | Moja kuhinja | Strani jezik

© KreativniDizajn. Sva prava zadržana. 

Free Web Hosting