MOJ BLOG - ARHIVA
Društvo

Povratak... Povratak na stranicu mojBLOG...

01.09.2007.
Polazak u školu
Tema: Društvo
Ove godine sam ponovo osetio posle dugog niza godina istu onu slatku napetost zbog polaska u školu. Moj sin je krenuo u prvi razred osnovne škole i tako ušao u svet odraslih. Počinju nove obaveze, prvo manje a potom sve veće i veće. Knjige su danas daleko lepše, interaktivnije u odnosu na one iz našeg vremena. Više je tu slika a manje teksta tako da su bolje prilagođene malim školarcima. Bilo mi je interesantno da ponovo vidim istu onu školu u kojoj sam i ja bio, a od tada su kroz nju prošle 27 generacija... Strašno je kako vreme prolazi, ali mi je ipak drago što je ponovo došao taj 1. septembar - ovoga puta za nekog ko mi puno znači u životu... Za nove školarce, naravno neće biti ni crvenih marama ni svečanih zakletvi. Takve stvari, danas znane samo kao anegdota iz prošlosti za nas starije ostaće zauvek zarobljene negde u vremenu i našim sećanjima. Nekako se i vreme uvek promeni kada dođe taj 1. septembar. Zahladnelo je, počele su kiše. Polako se primiče kraj leta. 



 

29.08.2007.
Filmski susreti
Tema: Društvo
Ove godine se u mom gradu (Nišu) na letnjoj pozornici u drevnoj Tvrđavi održavaju 42. Filmski susreti. Poslednjih desetak godina nisam imao interesovanja da pratim fimove jer su Susreti postali mesto gde su se ljudi pojavljivali više da bi ih drugi videli a manje zbog samih filmova. Nekako u to vreme kada sam prestao da odlazim na njih dogodio nam se i potpuni raspad zemlje, tako da su Filmski susreti od smotre jugoslovenskog filma prerasli u presek događanja na srpskoj kinematografskoj sceni. Nestalo je glamura, a pojavili su se još neki festivali koji su izgleda bili mnogo interesantniji celoj ovdašnjoj filmskoj industriji i sponzorima. Tako je niški festival polako počeo da tone, i tek krajnjim naporima ostao u životu zbog tradicije koju niko nije mogao da ospori. Svi su mu nekako okrenuli leđa jer nije bilo čistog crvenog tepiha na kome bi se pojavili, nestalo je sjaja. Moram da priznam da sam od malih nogu zavoleo taj festival, sećam se i "Boška Buhe", "Užičke republike" i mnogih drugih filmova od kojih sam neke pratio i po kiši koja je nekako uvek padala baš u vreme festivala... Sećam se i "europskih" filmova iz Slovenije koje ovdašnji narod nije shvatao i koji su mu bili dosadni tako da se Tvrđava uvek praznila posle desetak minuta provedenih uz njih. Danas se festival ponovo budi, opstaje usprkos permanentnom nastojanju nekih medijskih krugova iz prestonice da ga potisnu u stranu i nateraju da se samougasi zbog nedostatka finansijske potpore. Zbog svega toga sadašnja i one buduće gradske vlasti moraju da očuvaju ovaj festival zbog generacija koje dolaze... 

Niška tvrđava pripada najstarijim i najvrednijim kulturnim spomenicima i jedan od najprepoznatljivijih simbola Niša. Preteču Tvrđave na današnjem mestu predstavlja logor rimskih legionara. Tek od X veka na osnovu spisa se može zaključiti da niško utvrđenje poseduje karakteristike srednjevekovne tvrđave. Turskim osvajanjem grada Niša u XV veku, Tvrđava je ulazila u sastav državnih građevina koje su služile sultanu. Početne radove na Tvrđavi, Turci su izgleda preduzeli 1660 godine. Čelebija je iste godine zapisao da je "gradska tvrđava sagrađena od kamena usred šehera kao kakav han". Marta 1689. godine neposredno pred austrijskim osvajanjem grada, Turci su Niš utvrdili zemljanim utvrđenjem sa palisadom i jarkom. Osvojivši Niš Austrijanci su 1690. godine na ostacima srednjevekovnog utvrđenja. Početkom XVII veka posle povlačenja Austrijanaca iz Niša, izdata je sultanova povelja o utvrđenju ovog grada. Gubitkom Beograda 1717. godine u austro-turskom ratu, sedište pašaluka je premešteno u Niš. Za smeštaj vojske izgrađeno je 1718. godine novo utvrđenje Hisar, za razliku od projekta Hisar je bio većih dimenzija i imao je oblik trougla. Današnja niška Tvrđava podignuta je tek na izgrađenom Hisaru. Nepunih šest meseci od završetka radova na Hisaru, sultanovom poveljom od 19 februara 1719. godine odlučeno je da se u Nišu izgradi jaka tvrđava. Tvrđava je građena po ustaljenim sistemima bastione trase. Poligonalnog je oblika sa sedam nejednakih strana. Ulazni deo je spušten sasvim uz most, a istočni i zapadni bedem pružaju se pod uglom udaljavajući se od Nišave. Oba ova bedema, završavaju se snažnim bastionima. Severozapadni deo bedema prema gradskom polju, polukružnog je oblika prelomljenog sa četiri veća bastiona. Trvrđava ima četiri velike kapije - Stambol, Beogradsku, Vidinsku i Veliku kapiju. Sve kapije su dobro očuvane. Unutar tvrđave nalazilo se naselje sa dućanima, bogomolja, kasarne i objekti za vojne potrebe. Očuvano je nekoliko barutana i džamija Bali bega iz 16. veka. Džamija je jednoprostorna građevina sa kvadratnom osnovom i kupolom. Glavni molitveni prostor ima dvokupolni trem, koji u Srbiji ima samo Altun-alem džamija u Novom Pazaru. Tvrđava je u turskom posedu bila sve do 1877. godine, kada prelazi u srpske ruke.
izvor: Enciklopedija grada Niša

Ukoliko želite da još ponešto saznate nešto o gradu Nišu pogledajte Zvaničnu prezentaciju grada.




Tvrdjava...

Tvrdjava...

Letnja pozornica...

Česma...

Pošaljite komentar     Pregled komentara

 

 

moj blog...

tehnomanija

moji favoriti...

moja kuhinja...

moja putovanja...

moje fotografije...

moj omiljeni strani jezik - nemački...

 

 

 

 

 


 

[ Početna ]  [ Biografija ]  [ Projekti ]  [ Slobodno vreme ]  [ Kontakt ]

Moj blog | Tehnomanija | Moji favoriti | Moj izbor fotografija
Putovanja | Moja kuhinja | Strani jezik

© KreativniDizajn. Sva prava zadržana.

Free Web Hosting